• Webmaster Forumu Üyelik ve İçerik Hakkındadır: Maksadımız kesinlikle siz değerli yurttaşlarımıza işkence edercesine özel bilgilerinizi edinmeye çalışmak yada emek verdiğiniz hesaplarınızı yasaklayıp ego tatmin etmek değildir. Detaylı iletişime geçerek aramıza katılabilir bizi mutlu edebilir fikirlerinizi belkide dünyanın en kaliteli forumu olacak webmasterwm de sonsuza değin ücretsiz şekilde yayınlayabilirsiniz. Her türlü iletişim için: securityz@hotmail.com tek iletişim yolumuzdur mail atmanızı bekliyor olacağız.

Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Wordpress SEO

Berkan Uras

WebmasterWM
Katılım
27 Ocak 2019
Mesajlar
29
Tepkime puanı
1
Puanları
3
Konum
Kayseri
Uzmanlık Alanı
Makale Yazarı
324

Google arama motorlarında süt sıralara çıkma noktasında yapılan SEO çalışmalarında yapılan paylaşımlarda anahtar seçimi oldukça önemlidir.

İnternet sitelerinin oluşan rekabet ortamında ayakta kalması ve arama motorlarında üst sıralarda yer alması için SEO çalışmaları oldukça değerlidir. Ve SEO çalışmaları içerisinde doğru ve etkili anahtar kelime seçimi oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü anahtar kelimeler insanların arama motorlarında arama yaparken kullandıkları arama terimleridir. Bu sebeple hedef kitleye ulaşma açısında bu anahtarların seçimi oldukça kritiktir.

Anahtar kelime seçimi yapılırken güçlü ve özgün anahtarlar her zaman avantaj sağlamaktadır. Tam tersi bir şekilde yazı içeriği ne kadar iyi ve kaliteli olursa olsun yanlış ve amatörde anahtar kelime kullanımım içeriğin başarısını oldukça azaltacak ve gerekli ilgiyi görmekten oldukça uzaklaşacaktır. Daha doğrusu birçok kişinin o içerikten haberi bile olmayacaktır. Bunun anan sebebi yanlış anahtar seçiminden dolayı paylaşımların arama motorlarında çok gerilerde kalmasıdır.

Doğru Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Doğru anahtar kelime seçimi siteler için oldukça önemli olduğu için belirli kural ve kaideler içerisinde olmalıdır. Bu anlamda belirlenen kurallar çerçevesinde seçilen anahtarlarda başarı oranı oldukça yüksek olurken yetersiz seçimlerde de aynı oranda düşük olmaktadır. Bu anlamda doğru anahtar kelime seçimi yaparken dikkat edilecek hususlar ise şu şekildedir;

  • Seçilecek anahtar kelimeler yazının konusu ile uyumlu ve bir bütünlük oluşturmalıdır. Konudan kopuk anahtarlar bu anlamda olumsuz etki bile yaratabilmektedir.
  • Rekabet gücü düşük tercihler yapılmalıdır. Çünkü herkes tarafından seçilen anahtar kelimler arasında sıyrılmak zor olurken özgün ve dikkat çekici anahtarlar daha ön plana çıkmaktadır. Çünkü artık kullanıcılar arama yaparken dana özgün ve seçici terimler kullanmaktadırlar.
  • Arama hacmi yüksek olan kelimelerin anahtar kelime olarak kullanılmasına özen gösterilmelidir.
  • Zorlama anahtar kelimeler kullanılmamalıdır. Özellikle verilmek istenen mesaja yönelik anahtar kelime seçimi yapılmalıdır.
  • Başlangıç aşamasında daha uzun anahtar kelime öbeklerinin seçimi çok daha faydalı olacaktır.
  • Anahtar kelimeler yazı içerisinde dengeli bir şekilde serpiştirilmelidir.
  • Hedef kitlenin ilgisini çekecek türde anahtar kelime seçimi gerçekleştirilmelidir.
Anahtar Kelime Hassasiyeti

Yazılar içerisinde birbirini tekrarlayan anahtar kelime kullanımı spam oluşturmaktadır. Bu durum sitenin ciddi anlamda arama motorlarında sıra kaybetmesine sebep olabilmektedir. Genel itibari ile anahtar kelime sayısı tüm içeriğe oranı yüzde 2’yi geçmemelidir.

Anahtar Kelime Aracı Seçimi

Günümüzde anahtar kelime seçimi oldukça önemli olduğundan dolayı herhangi bir hataya yer vermemek ve bu seçimi profesyonelce yapmak son derece önemlidir. Günümüz teknolojisinde yazılan yazılarda anahtar kelimelerin belirlenmesine yardımcı araçlar bulunmaktadır. Bu sayede daha profesyonel ve kaliteli seçimler yapılabilmektedir.

Anahtar Kelime Seçimi İçin Google Arama Tamamlama Özelliği Kullanımı

Google arama kutusuna aranmasının istenen kelimelerin yazıldığında arama kutucuğunun alt kısmında gerçekleştirilen aramaya benzer arama kelimeleri ya da cümleleri örnek olarak verilmektedir. Bu örnek kelime ya da cümleler Google içerisinde o konu ile ilgili en çok aranan kelimelerle ilgili kuvvetli bir ipucu vermektedir. Bu sayede anahtar kelime seçimi konusunda fikir sahibi olunarak farklı anahtar kelimeler türetilebilmektedir.
 
Üst