• Webmaster Forumu Üyelik ve İçerik Hakkındadır: Maksadımız kesinlikle siz değerli yurttaşlarımıza işkence edercesine özel bilgilerinizi edinmeye çalışmak yada emek verdiğiniz hesaplarınızı yasaklayıp ego tatmin etmek değildir. Detaylı iletişime geçerek aramıza katılabilir bizi mutlu edebilir fikirlerinizi belkide dünyanın en kaliteli forumu olacak webmasterwm de sonsuza değin ücretsiz şekilde yayınlayabilirsiniz. Her türlü iletişim için: securityz@hotmail.com tek iletişim yolumuzdur mail atmanızı bekliyor olacağız.

Google Adsense Gelirlerinin Vergisi

Wordpress SEO

Zeki Aydın

WebmasterWM
Katılım
28 Ocak 2019
Mesajlar
32
Tepkime puanı
1
Puanları
8
Konum
İzmir
Uzmanlık Alanı
SEO
Sosyal medya hesapları, blog siteleri, video paylaşımı yapılan alanların pek çoğunda Google’ın sunduğu imkanlar dahilinde kullanıcıların içeriklerini yayınlarken reklam alması mümkün oluyor. Google Adsense aracının kullanılması ile birlikte gerçeğe dönüştürülen bu çalışmalar sayesinde pek çok kişi internet üzerinden para kazanmak istediğinde Google Adsense geliri elde edebileceği içerikleri ortaya çıkarmaya yöneliyor. Özellikle Youtube başta olmak üzere video paylaşım sitelerinden yapılan yayınlardan elde edilen gelirlerin oldukça yüksek rakamlara ulaşması 2013 yılında Maliye Bakanlığı’nın yeni bir karar almasına sebep olmuştu. Google Adsense üzerinden gelir elde eden pek çok kişi için daha önce bulunmayan denetimlerin getirileceği basında yer almış ve kişiler vergilendirme uygulamalarına tabii tutulmuştu.

Öncelikle Google Adsense gelirlerinin vergilendirmeye tabii olup olmadığı konusundaki tartışmalara kesin bir noktaya koymak gerekmektedir. Burada arızi kazançlar tanımından bahsetmek gerekiyor. Bir yıllık süre içinde birkaç defa gerçekleşmiş olan ve ticari bir nitelik barındırmayan gelirler arızi kazanç olarak tanımlanıyor. Arızi kazançlar vergilendirmeye tabii tutulmuyor. Google Adsense üzerinden elde edilen gelirlere bakıldığında bu gelirlerin belirli bir noktadan sonra aylık olarak düzenli şekilde alınan kazançlar olduğu dikkate alınırsa bu kazançların arızi olmadığı da ortaya konmaktadır. Dolayısıyla Google Adsense gelirleri doğrudan vergilendirme tabii gelirlerdir.

Arızi kazanç olarak değerlendirilmediği için Google Adsense gelirleri karşısında kişilerin hem kurumlar ya da gelir vergisi adıyla bilinen vergiyi hem de katma değer vergisini (KDV) ödemesi gerekir. Bu vergilendirme biçimlerini ortaya çıkaracak olan sermaye ya da şahıs şirketinin kurulması veya Adsense’in sahibi olan Google’a fatura kesilmesi de gerekmektedir. Bu vergilerle ilgili tek istisna üç vergi dönemi boyunca 75 bin TL’ye kadar gelir elde eden 29 yaşından küçük Türk vatandaşları içindir. Bu kişiler gelir vergisini ödemekle yükümlü değillerdir ve bu hakkı kullanabilirler.

Google Adsense gelirlerinin vergilendirilmesine ilişkin en çok merak edilen hususlardan biri de vergi oranlarının ne kadar olduğudur. Burada kurum ya da sermaye şirketinden bahsediyorsak 2019 yılı itibarıyla yüzde 22 vergiden söz edilmektedir. Şahıs işletmeleri için ise gelir vergisi kişinin aldığı gelirlere göre değişkenlik gösteren yüzde 15 ile yüzde 35 oranları arasındadır. KDV için ise sabit şekilde kesilen her fatura için yüzde 18 oranı uygulanmaktadır. Adsense vergilendirmeleriyle yükümlü kişiler aylık tüm harcamalarını tek bir faturada düzenleyebildiği gibi her bir işlem için ayrı fatura düzenleyip ayı tamamlayabilir. Adsense gelirleri için Google adına faturanın düzenlenmesi zorunlu olurken faturanın bir yere gönderilmeden sadece saklanması yeterli olmaktadır.
 
Üst