• Webmaster Forumu Üyelik ve İçerik Hakkındadır: Maksadımız kesinlikle siz değerli yurttaşlarımıza işkence edercesine özel bilgilerinizi edinmeye çalışmak yada emek verdiğiniz hesaplarınızı yasaklayıp ego tatmin etmek değildir. Detaylı iletişime geçerek aramıza katılabilir bizi mutlu edebilir fikirlerinizi belkide dünyanın en kaliteli forumu olacak webmasterwm de sonsuza değin ücretsiz şekilde yayınlayabilirsiniz. Her türlü iletişim için: securityz@hotmail.com tek iletişim yolumuzdur mail atmanızı bekliyor olacağız.

Her Webmasterin Bilmesi Gereken 10 Temel Google Komutu

Wordpress SEO

Mehmet

WM
Katılım
11 Mar 2019
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Konum
samsun
Uzmanlık Alanı
Yazılımcı
Dünyada ençok kullanılan arama motoru Google’dır. En çok kullanılan arama motoru olması sebebiyle web siteleri açısından en yararlı arama motoru da Google’dır. Bu nedenle webmasterların bilmesi gereken belli başlı on komut bulunmaktadır.

  • Arama çubuğuna related:siteadresi.com komutu verilerek araştırılan siteye benzer olan siteleri bulmak mümkündür. Bu işlem rakipleri keşfetmek açısından oldukça önemlidir.
  • Link:siteadresi.com komutu ile siteye verilen linkleri görmek mümkündür.bu sayede web sitenizin linklerini paylaşmış olan siteleri göre bilirsiniz.
  • Google aramalarında aranan resim türü eğer bir gif ise sadece gifleri listeletmek mümkündür. Arama yapıldıktan sonra araçlar kısmında gif türünün seçilmesiyle Google’da bulabileceğiniz gifler sıralanır.
  • Araç çubuğuna cache:siteadi.com şeklinde giriş yaparak herhangi bir sitenin cache belleğine sahip olup olmadığı görüntülenebilir.bu özellikle kapatılan bir web sitenin ön belleğinin olup olmadığında göre bilirsiniz.
  • Yine yapılan aramalarda araçlar kısmından zamanın değiştirilmesiyle web sitenizin yakın zamanda indeks alıp almadığını öğrenebilirsiniz.
  • Türkçe arama yaparken birden fazla konuyu aratmak istiyorsanız Google’da iki farklı bağlacı araya başka bir noktalama işareti koymadan yapabilirsiniz. Böylelikle iki farklı konu için aynı anda arama yapmış olursunuz. .
  • Arama yaparken aklınıza gelmeyen bir şeyi arıyorsanız sadece aklınızda kalan bir kelime ile ‘kelime’ şeklinde arama yapabilirsiniz. Ayrıca kelimeden emin değilseniz ‘kelime*’ şeklinde arama yaparak düşüncenize en yakın sonuçları bulabilirsiniz.
  • Spesifik sözcük araması yapıyorsanız Google o kelimeler dizisini bütün olarak algılamayıp farklı sonuçlar karşınıza çıkarabilir. Bu nedenle aramanızı çift tırnak içine almanız Google tarafından o kelimenin bir bütün olduğunun anlaşılmasına yardım edecektir.
  • Arama sonuçlarında sadece bir web sitesinden getirilen sonuçlar görülmek isteniyorsa “site:siteadi.com aranan kelime “ şeklinde arama yapılarak sadece bir web sitesine ait sonuçlar listelenebilir.
  • Google’da dosya uzantısı ile arama yapmak mümkün. “filetype:pdf” kelimesinin aranmaya eklenmesiyle arama yapılan kelimedeki pdf dosyası sonuçları getirilebilir.aynı zamanda “filetype:EPUB” şeklinde ekleme yapılırsa da EPUB dosyaları bulunur.
Webmasterların bilmesi gereken Google kısa yollarına daha farklı seçenekler eklene bileceği gibi en temel on komut bu şekildedir.
 
Üst