• Webmaster Forumu Üyelik ve İçerik Hakkındadır: Maksadımız kesinlikle siz değerli yurttaşlarımıza işkence edercesine özel bilgilerinizi edinmeye çalışmak yada emek verdiğiniz hesaplarınızı yasaklayıp ego tatmin etmek değildir. Detaylı iletişime geçerek aramıza katılabilir bizi mutlu edebilir fikirlerinizi belkide dünyanın en kaliteli forumu olacak webmasterwm de sonsuza değin ücretsiz şekilde yayınlayabilirsiniz. Her türlü iletişim için: securityz@hotmail.com tek iletişim yolumuzdur mail atmanızı bekliyor olacağız.

Rekabet Analizi Nasıl Yapılır?

Wordpress SEO

Berkan Uras

WebmasterWM
Katılım
27 Ocak 2019
Mesajlar
29
Tepkime puanı
1
Puanları
3
Konum
Kayseri
Uzmanlık Alanı
Makale Yazarı
325

Dijital pazarlamada önemli olan bir işlem rekabet analizidir. Bu analiz sayesinde daha fazla kişiye ulaşabilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

Rekabet Mi Rakip Analizi Mi?

Birçok yerde rekabet analizi rakip analizi olarak da geçmektedir. Birbiriyle yakından ilişkili bu iki terim size rakip firmalara karşı gücünüzü belirlemek ve gelişim için adım atmayı hedefler.

Rakip Analizinin Amacı Nedir?

Bir ürün veya hizmetin pazara girmesinin akabinde satış ve hizmet gelişimi için rakip analizi yapmak mümkündür. Bu işlemi yapmanın amacı pazarda el güçlendirmektir. Ayrıca olası yeni durumlara karşı da önlem alınmasını sağlar.

Rakip Anallizi Yaparken Hangi Sorular Sorulur?

Kendi sektörünüzde rakip olarak hizmet veren firmaları incelerken bazı sorulara göre hareketedilmesi gerekir. Ancak bunun da öncesinde rakiplerinizin kimler olduğunu belirlemek gerekir. daha sonra bu rakiplerin ürün ve hizmetlerine bakılmalı, Pazar payının durumunun ne olduğu belirlenmelidir. Bir firmaya rakip analizi yaparken geçmişteki stratejilerine de bakılmalıdır. Bu maddelere ek olarak şu sıralama yapılmalıdır:

  • Hangi kanalları kullanarak tanıtım yaptıkları
  • Mevcut stratejileri, ücretli reklam kullanma durumları
  • Güçlü ve zayıf yanları incelenmelidir.
Rakip Analizi Ve İçerik Stratejileri

Bir firmanın dijital ortamda rakip analizi yapılırken içerik stratejileri son derece önemlidir. Çünkü web adresi üzerinde ya da reklamın yapıldığı alanlarda ne gibi içerik kullanıldığı Google arama motorunu reklam açısından doğrudan etkiler. Google bu noktada özgün ve güncel içeriklere önem vermektedir. Rakiplerinizin de Google üzerinde üst sıralara nasıl çıktığını öğrenmek için içeriklerini incelemeye alabilirsiniz.

İçerik Değerlendirirken Nelere Baklır?

Rakip analizi yaparken içeriklere yönelik yer tespit etme, kapsamlı değerlendirme yapılması, içerik kalitesine bakılması gibi ayrıntılar önemlidir. İçerik yerini tespit etme, siteyi açtıktan sonra karşınıza gelen içeriklerin nerede olduğunu bulma olarak tanımlanabilir. Yani hemen yazılara ulaşabiiliyor musunuz, sitenin içine daha da fazla mı girmek gerekir buna bakılmalıdır. Değerlendirmelerde ise içerik miktarı, yayınlama sıklığı, rakip sitede bakılması gereken alanlardır.

Google Ve İçerik Kalitesi

İçerik kalitesinin incelenmesi, Google ve rakip incelemesi bakımından en önemli bölümdür. Sunulan bilgilerin tutarlılığı, yazım ve anlatım hatalarının olup olmaması, yüzeysel mi detaylı mı anlatım olduğu, içeriklerin okunma kolaylığı gibi ayrıntılar önemlidir. Ayrıca içerikleri kimin hazırladığı da rakip analizinde önem verilmesi gereken bir konudur. İçerik kalitesi ne kadar artarsa Google üzerinde rakiplerinize fark atma şansınız da bir o kadar çok olur.

Rakip Firmaların SEO Stratejilerini İnceleme

Rakip analizi yaparken SEO incelemesi en önemli konulardan biridir. Site üzerinde sayfa başlığı, URL yapısı başlık alt başlık, anahtar kelime yoğunluğu, görsel alt metni gibi detaylara bakılması gerekir. Yani sadece içerik kalitesi değil bahsedilen ara maddeler de önem kazanır. SEO açısından uygun hale gelen site sizi arama motorunda dikkat çekici hale getirir.

Sosyal Medya Ve Dış Bağlantılar

Sosyal medya ve dış bağlantılar dijital pazarlamada rakip analizi için önemli diğer maddelerdir. Dış bağlantıların kullanılması, rakip firmaların sitesinde başka sitelerle ilgili referanslara yönelik bir durumdur. Yani başka sitelerle ne kadar etkileşim olursa o kadar görünürlük artar. Sosyal medya yönü ise rakip firmanın sosyal medya alanlarındaki sayfalarının incelenmesidir. Hangi aralıklarla paylaşımlar yaptıklarına bakılır.
 
Üst