• Webmaster Forumu Üyelik ve İçerik Hakkındadır: Maksadımız kesinlikle siz değerli yurttaşlarımıza işkence edercesine özel bilgilerinizi edinmeye çalışmak yada emek verdiğiniz hesaplarınızı yasaklayıp ego tatmin etmek değildir. Detaylı iletişime geçerek aramıza katılabilir bizi mutlu edebilir fikirlerinizi belkide dünyanın en kaliteli forumu olacak webmasterwm de sonsuza değin ücretsiz şekilde yayınlayabilirsiniz. Her türlü iletişim için: securityz@hotmail.com tek iletişim yolumuzdur mail atmanızı bekliyor olacağız.

Varant Nedir ve Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Wordpress SEO

tex

Administrator
Katılım
13 Ocak 2019
Mesajlar
37
Tepkime puanı
107
Puanları
132
Türkiye’de ilk kez 2010 yılında Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan varantlar çıkışıyla birlikte yatırımcılar tarafından ilgi gösterilen bir tür enstrüman haline geldi.

34
Genellikle alternatif bir yatırım aracı olarak değerlendirilen varantlar kimi yatırımcılar tarafından yakından izlense de kimi yatırımcılar için karmaşık görülüp uzak durulan bir enstrüman olabiliyor.


Diğer yatırım araçları ile karşılaştırıldığında risk düzeyi oldukça yüksek bir enstrüman olarak dikkat çeken varantlar isabetli müdahalelerle iki üç kata kadar kazanç elde ettirebileceği gibi tüm yatırımların kaybedilmesi ile sonuçlanan durumların yaşanmasına da sebep olabilir.

Risk düzeyi bu denli yüksek olan bir enstrümanı kullanmadan önce yatırımcıların enstrüman hakkında detaylı bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Türev araçlarda olduğu gibi belirli bir vade süresi dahilinde belirlenmiş kullanım fiyatları ile alım satım yapma hakkı tanıyan ürünler varant olarak adlandırılır.

Yatırımcılar varant enstrümanlarında dayanak varlıkların paylarına veya pay endekslerine yatırım yapabilmektedir. Kaldıraç özelliğine sahip bir yatırım alternatifi olduğu için risk düzeyi yatırımcının tavrına göre farklılaşabilecek bu enstrüman yaşanan kayıplara komisyon ücreti ve teminat bedeli gibi giderler de eklediği gibi kayıpları katlayabilmektedir.

Varantlar turbo varantlar
, yurt dışı endeks ve yayılma olarak üçe ayrılmaktadır. Turbo varantlar önde gelen teknoloji devlerinden olan Google gibi şirketlere ait hisse senetleri olurken yurt dışı endeks varantları ise farklı ülkelerde yüksek performansla işlem gören endekslerle ortaya çıkmaktadır. Aynı dayanak varlık grubunda farklı iki araca yapılan yatırımlar ise yayılma varyantları olarak bilinmektedir. Genellikle yatırımcılar riski azaltmak adına getirilerin az olmasını göze alarak yayılma varyantlarına yönelmektedir.

Varant Alım Satımı Nasıl Yapılır?
Borsada yapılan tüm işlemlerde olduğu gibi varantlarda temel olarak fiyatın yükseleceğinin tahmin edildiği durumlarda alım yapma, düşeceğinin tahmin edildiği durumlarda satma emirlerinin verilmesini esas almaktadır. Vadenin biteceği zaman beklenerek ya da bu süre içerisinde satış işlemleri gerçekleşebilmektedir. Müzayede bölümünde yapılan bu işlemlerin tamamlanmasının ardından ödemeler ise takas gününden bir gün sonra yapılmaktadır.

Varant değerlerinin belirlenmesinde içsel değer ve zaman değeri gibi iki kavram üzerinde durulmaktadır. Fiyatlar ile içsel değeri arasındaki farktan meydana gelen zaman değerleri ile kişiler vade sonlarında ödenecek rakamları belirleyebilir. Vade süresi ne kadar uzun olursa bu o kadar değerli bir varantla karşılaşıldığı anlamını da taşımaktadır. İçsel değer ise dayanak varlıklarının kar zarar hesaplamalarında ortaya çıkan bir değerdir. Kullanım fiyatı, dayanak varlığı fiyatından yüksekse bu durumda varantlar kar yönünde bulunmaktadır.
 
Üst