• Webmaster Forumu Üyelik ve İçerik Hakkındadır: Maksadımız kesinlikle siz değerli yurttaşlarımıza işkence edercesine özel bilgilerinizi edinmeye çalışmak yada emek verdiğiniz hesaplarınızı yasaklayıp ego tatmin etmek değildir. Detaylı iletişime geçerek aramıza katılabilir bizi mutlu edebilir fikirlerinizi belkide dünyanın en kaliteli forumu olacak webmasterwm de sonsuza değin ücretsiz şekilde yayınlayabilirsiniz. Her türlü iletişim için: securityz@hotmail.com tek iletişim yolumuzdur mail atmanızı bekliyor olacağız.

Webmaster Nedir

Wordpress SEO

Seçkin

WM
Katılım
11 Mar 2019
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Konum
izmir
Uzmanlık Alanı
Makale Yazarı
Webmaster, web sitesi geliştiren ve yöneten kişilere verilen genel isimdir. Türkçedeki anlamı web uzmanı veya ağ yöneticisidir.

Yazılım, tasarım, animasyon gibi web site yönetim birimlerinde görev alan kişilerin koordinasyonunu sağlayabilen webmasterlar, şirketlerde veya webmaster forum sitelerinde freelance olarak iş yapabilmektedirler. İş türleri yaşam tarzlarına göre değişiklik gösterebilir.

Webmaster’lar bazı sıkça kullanılan terimleri bilmek zorundadırlar. Bunlar SEO, PHP, ASP, .NET, AJAX gibi kavramlardır. Domain, server gibi kavramları da bilmeleri gerekir. Tabii ki bu sayılanların hepsini bilmek zorunda değillerdir. Tüm kavramlar bilinmese bile en azından ne olduğu ve ne işe yaradığı hakkında bir miktar bilgiye sahip olmak gerekir.

İnternetin günümüzde büyük bir yer kaplamasıyla beraber birçok webmaster ortaya çıkmıştır. Gerek geliri, gerekse çalışma şekilleri yönüyle webmaster olmak dikkat çekici bir iş haline gelmiştir. Günümüzde bu sektörde büyük rekabet olması nedeniyle işini iyi yapan webmasterlara ulaşmak oldukça kolaylaşmıştır. Webmasterlar kendi isteklerine göre çalıştıkları için kafalarına göre tatil yapabilmektedir. Çünkü bu meslekte asıl amaç verilen projenin tamamlanmasıdır. Bir webmasterın çalışıp çalışmadığına değil, verilen işi zamanında teslim edip etmediğine bakılır.

Örneğin bir web yazılımcısının web tasarımı yapmasa bile anlaması gerekir. Aynı şekilde web tasarımcısının da yazılımdan anlaması gerekir. Webmasterlar da çok fazla bilgileri olmasa bile projenin gidiş yönünü ve neler yapılacağını öğrenerek çalışanları yönlendirebilirler. İnternet üzerinde webmasterlar hakkında birçok tanım bulunmaktadır.

Bu işi yapanlar bir web sitesini incelerken okuyucu gözüyle değil de webmaster gözüyle incelerler. Yani sitedeki içeriğin yanı sıra tasarıma ve yazılama da göz gezdirirler.

Webmaster olmak isteyen bir kişi öncelikle web tasarımı öğrenmelidir. Web tasarımın temellerinde photoshop yer almaktadır. Hayal edilen tasarımlar bu program sayesinde gerçekleştirilebilir. Bu tasarım sonrasında ise tasarımın nasıl kodlanması gerektiğini de bilmek gerekir. Bu nedenle birkaç web programlama dili bilme gereksinimini de yanında getirir. Bu web programlama dillerinden bazıları PHP, ASP, MySQL, SQL .NET’tir. Web tasarımı ve programlama dillerinden en az birini bilen bir kişi kolaylıkla web site kurulumu yapabilir. Şunu unutmamak gerekir ki bu işi en iyi yapanlar en çok bilgi birikimine sahip kişilerdir.
 

tex

Administrator
Katılım
13 Ocak 2019
Mesajlar
37
Tepkime puanı
107
Puanları
132
 
Üst